11 marca 2014

Jak zrobić zaczyn z drożdży / drożdżowy ? - porady kuchenne

Dostałam od Was kilka maili z pytaniem - "jak zrobić zaczyn z drożdży / drożdżowy?" . Abyście mieli wszystko na blogu, postanowiłam umieścić wpis na ten temat. Mam nadzieję, że Wam to ułatwi pracę w pieczeniu przeróżnych ciast z zaczynem z drożdży.


Do osób, które radzą sobie z zaczynem, mam prośbę - napiszcie w komentarzach, czy robicie podobnie? 
Robienia zaczynu nauczyła mnie babcia. Mówiła mi zawsze, że zaczyn drożdżowy należy robić tylko i wyłącznie w szklanych naczyniach (takich które mogą się potłuc - tak ceramika też może być), nie żadnych plastikach czy metalach, oraz że nie wolno zostawiać łyżki lub innego "mieszadła" w zaczynie, bo nie urośnie. I ja tą zasadę stosuję od zawsze. Nie wiem czy to ma jakiś wpływ na działanie drożdży ale kiedyś się wyłamałam i zrobiłam w plastikowej miseczce - zaczyn nie wyszedł. Aha i podobnie jest z przeciągiem. Za nic w świecie nie można robić zaczynu czy innego drożdżowego ciasta w przeciągu ;) Może i są to jakieś przesądy ale ja się do nich stosuję :) (podobnie do tego, że gotując nie można być w złym nastroju i nie wolno się kłócić podczas gotowania ;)).
Wiem, że jest wiele szkół (z cukrem lub bez cukru, z mąką lub bez mąki, z ciepłym mlekiem bez ciepłego mleka itp.) - ale ja stosuję ten "przepis" zawsze i zawsze wychodzi. Czasami zdarza mi się go wykorzystywać, nawet do drożdży instant dla pewności, żeby zadziałały tak jak mają zadziałać (przeważnie tak robię jak używam jakiś nowości ;)).

Oto mój sposób na zaczyn drożdżowy:

Składniki:
- 15g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka mąki
- 1 łyżeczka cukru
- 50ml ciepłego lub w temp. pokojowej mleka (nie gorącego!)


Drożdże rozkruszyć i umieścić w kubeczku. Dodać cukier, mąkę i mleko i dobrze rozpuścić drożdże. Odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości.


Jeśli drożdże "nie ruszą" tzn są stare i z wypieku nic nie będzie.
Gotowy rozczyn dodać do składników na ciasto (ważne jest, aby składniki te były w temperaturze pokojowej).


 
Mam nadzieję, że mój sposób na zaczyn drożdżowy Wam się spodoba i będzie Wam wychodził :)

Udanych drożdżowych wypieków :D

3 komentarze:

 1. Moja szkoła mówiła tak...wszystkie składniki w temperaturze pokojowej, cukier to pożywka dla drożdży a więc odrobina a musi być. Dobre drożdże i dobry zaczyn rosną same bez podgrzewania czy też bardziej ciepłych miejsc.
  A co do łyżki pierwsze słyszę...ja zawsze zostawiam łyżkę w kubeczku i rośnie.
  Odradzałabym podgrzewanie mleka czy wody do drożdżowych wypieków...bardzo łatwo o zaparzenie drożdży i wtedy d... nie wyrośnie.
  Jeszcze sól...nie dodajemy jej do zaczynu ani nie posypujemy na zaczyn wylany na mąkę. Sól szkodzi, albo wręcz zabija grzyby.

  OdpowiedzUsuń
 2. najpierw piszesz, że tylko w szkle, a za chwilę, że w kubku... ceramika to nie szkło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze, żeby to nie było w plastiku, ani w metalu. Dziękuję za uwagę. Zresztą kubek może być też szklany ;) taka moja uwaga ;) Wszystko zależ, kto jak co nazywa ;)

   Usuń

© Cook Yourself 2012-2018

Wszystkie zdjęcia i teksty są własnością autorki blogu. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie, bez wiedzy i zgody autorki blogu, jest zabronione.